10. naučno-stručni skup sa međunarodnim učešćem “PLANSKA I NORMATIVNA ZAŠTITA PROSTORA I ŽIVOTNE SREDINE”

Asocijacija prostornih planera Srbije i Univerzitet u Beogradu – Geografski fakultet, organizuju jubilarni 10. naučno-stručni skup sa međunarodnim učešćem “PLANSKA I NORMATIVNA ZAŠTITA PROSTORA I ŽIVOTNE SREDINE”, tradicionalno, u Subotici – Paliću, od 09. do 11. maja 2019. godine.

Skup pruža priliku da se na jednom mestu okupe, i razmene iskustva, stručnjaci koji se bave planiranjem i uređenjem prostora, zaštitom životne sredine, zatim predstavnici državnih i lokalnih organa uprave kao i nevladinog sektora.

Namera organizatora skupa je da se razmotri trenutna situacija u oblasti izrade i sprovođenja planske dokumentacije u Srbiji i pravno okruženje u kojem se ovi dokumenti rade. Skup je aktuelizovan izmenom zakonske regulative u oblasti prostornog planiranja i životne sredine, te usvajanjem niza prostornih planova područja posebne namene na teritoriji Srbije kao planskih akata koji razrađuju prostorni razvoj teritorije Republike definisan Prostornim planom Republike Srbije. Značajan aspekt izrade ovih dokumenta predstavlja uravnoteženje ekonomskih i drugih aktivnosti u odnosu na zaštitu prirodne i životne sredine i postizanje sveukupnog održivog razvoja Srbije.

Ove godine je poseban akcenat stavljen na problematiku planiranja i upravljanja prirodnim i kulturnim dobrima i obnovljivih izvora energije u prostornim i urbanističkim planovima. Imajući u vidu stalnu aktuelnost ovih tema i širok dijapazon naučnih i stručih pristupa rešavanju ovog problema, ovo je prilika da se na jednom mestu razmene naučna i stručna iskustva iz Srbije i inostranstva i unapredi metodologija planiranja upravljanja prirodnim i kulturnim dobrima. U isto vreme, rastući trend korišćenja prostora prirodnih i kulturnih dobara kao okosnice turizma i privrednog razvoja Srbije zahteva drugačiji, proaktivni pristup planiranju ovih prostora u skladu sa principima održivog razvoja i zaštite neobnovljivih resursa.

Uz uobičajene teme koje se odnose na pravni i institucionalni okvir zaštite prostora i životne sredine i unapređenja metodologije izrade planova i studija, te prezentaciju iskustava u izradi planova, sekcija mladih istraživača će okupiti mlade stručnjake i studente master i doktorskih studija i u posebnom elektronskom izdanju publikovati njihove radove.

Kroz prezentaciju dosadašnje prakse iz zemalja ovog dela Evrope očekuje se i aktivno učešće domaćih autora i razmena znanja koja bi unapredila metodologiju i koncepciju planiranja i iskorišćenja prirodnih i kulturnih vrednosti, kao i sagledavanje novih tehnologija koje doprinose ovom procesu.

Pozitivna iskustva sa prethodnih devet skupova, više od 500 prezentovanih i objavljenih radova, sa preko 5000 stranica teksta u devet zbornika, predstavljaju dobar preduslov za organizaciju još jednog uspešnog skupa.

Stoga, imajući u vidu značaj i aktuelnost pomenutih tema pozivamo vas da uzmete učešće na skupu i doprinesete njegovoj uspešnoj realizaciji.

TEME NAUČNO-STRUČNOG SKUPA

1. PRAVNI I INSTITUCIONALNI OKVIR ZAŠTITE PROSTORA I ŽIVOTNE SREDINE

2. PLANIRANJE I UPRAVLJANJE PRIRODNIM I KULTURNIM DOBRIMA

  • Međunarodni okvir – umrežavanje, pravni okvir
  • Status i značaj prirodnog i kulturnog dobra
  • Upravljanje kulturnim i prirodnim dobrima
  • Planiranje i zaštita prirodnih i kulturnih dobra u strateškim dokumentima
  • Konflikti razvoja prirodnih i kulturniih dobara

3. PLANIRANJE I UPRAVLJANJE OBNOVLJIVIH IZVORA ENERGIJE

  • Strateški okvir OIE u planskim i strateškim dokumentima
  • Planiranje i projektovanje sistema OIE
  • Konflikti zaštite i upotrebe OIE (MHE, solarne elektrane, vetroparkovi itd)

4. ISKUSTVA U IZRADI PROSTORNIH I URBANISTIČKIH PLANOVA

5. RADOVI MLADIH ISTRAŽIVAČA

ROKOVI ZA PRIJAVU I SLANJE RADOVA

Rok za prijavu teme sa apstraktom 22.02.2019.

Odgovor naučnog odbora o statusu apstrakta 01.03.2019.

Rok za slanje finalne verzije rada 05.04.2019.

Apstrakt do 300 reči na srpskom i engleskom. Rad obima do 6 A4 strana.

Prilikom pisanja apstrakta i radova koristiti font Times New Roman latinica.

Apstrakti i radovi koji ne budu poslati na vreme i u zahtevanoj formi neće biti štampani.

Apstrakte i radove slati na adresu office@apps.org.rs

Više informacija možete pronaći na web adresi Asocijacije www.apps.org.rs

I INFO PALIC 2019 APPS

Podeli članak: