U prostorijama Geografskog fakulteta Univerziteta u Beogradu, 23. decembra 2022. godine, uspešno je održan OКRUGLI STO / RAZGOVOR – Neprolazna prošlost: 90 godina od rođenja prof. dr Dimitrija Perišića, O PROSTORNOM PLANIRANJU – NEКADA I DANAS. Pred oko 100 učesnika, pozdravnu reč dali su prof. dr Velimir Šećerov, dekan Geografskog fakulteta i ma Miroslav Marić u ime Asocijacije prostornih planera Srbije. Posebnu čast, pored brojnih uvaženih profesora, prostornih planera, urbanista, geografa i drugih gostiju, svojim prisustvom ukazali su i članovi porodice prof. dr Dimitrija Perišića.
Prema definisanom programu, u uvodnom delu dr Zoran Radosavljević prikazao je osnovne ideje i ciljeve inicijative „NEPROLAZNA PROŠLOST”, sa osvrtom kako na do sada realizovane korake, tako i na one koji predstoje u narednom periodu.
Nakon toga, prisutni su imali priliku da u okviru tematskog bloka prisustvuju izlaganju dr Nikole Krunića, višeg naučnog saradnika IAUS-a, na temu „Od Prostornog plana priobalnog područja Dunava od Beograda do bugarske granice (1963/64) do Prostornog plana područja posebne namene Nacionalnog parka Đerdap (2022)”, a razlog za izbor ove teme je to što je Prostorni plan priobalnog područja Dunava od Beograda do bugarske granice, prvi prostorni plan kojim je rukovodio prof. dr Dimitrije Perišić, a koji je ujedno i prvi prostorni plan u Srbiji. U datom prikazu razvoja planskog pristupa ovom specifičnom području tokom višedecenijskog perioda, akcenat je stavljen na tretman brojnih problema u realizaciji planskih ciljeva i rešenja, kao i zavidan kvalitet i detaljnost samih donetih planova.
Poseban momenat predstavljalo je izlaganje „Mitin asistent i asistenti danas”, u okviru koga su se prof. dr Bogdan Lukić i prof. emeritus dr Stevan Stanković prisetili saradnje sa prof. dr Dimitrijem Perišićem i podelili sa učesnicima niz specifičnosti i detalja iz tog vremena.
U okviru svečanog dela upriličena je dodela nagrada i priznanja APPS zaslužnim pojedincima i institucijama, uz zahvalnost i želju za nastavkom uspešne saradnje.
Skup je organizovan u saradnji Asocijacije prostornih planera Srbije i Univerziteta u Beogradu – Geografskog fakulteta, koji se kao i uvek pokazao kao odličan domaćin, na čemu se APPS posebno zahvaljuje.
Deo atmosfere možete videti na sledećim fotografijama: