У просторијама Географског факултета Универзитета у Београду, 23. децембра 2022. године, успешно је одржан ОКРУГЛИ СТО / РАЗГОВОР – Непролазна прошлост: 90 година од рођења проф. др Димитрија Перишића, О ПРОСТОРНОМ ПЛАНИРАЊУ – НЕКАДА И ДАНАС. Пред око 100 учесника, поздравну реч дали су проф. др Велимир Шећеров, декан Географског факултета и ма Мирослав Марић у име Асоцијације просторних планера Србије. Посебну част, поред бројних уважених професора, просторних планера, урбаниста, географа и других гостију, својим присуством указали су и чланови породице проф. др Димитрија Перишића.
Према дефинисаном програму, у уводном делу др Зоран Радосављевић приказао је основне идеје и циљеве иницијативе „НЕПРОЛАЗНА ПРОШЛОСТ”, са освртом како на до сада реализоване кораке, тако и на оне који предстоје у наредном периоду.
Након тога, присутни су имали прилику да у оквиру тематског блока присуствују излагању др Николе Крунића, вишег научног сарадника ИАУС-а, на тему „Од Просторног плана приобалног подручја Дунава од Београда до бугарске границе (1963/64) до Просторног плана подручја посебне намене Националног парка Ђердап (2022)”, а разлог за избор ове теме је то што је Просторни план приобалног подручја Дунава од Београда до бугарске границе, први просторни план којим је руководио проф. др Димитрије Перишић, а који је уједно и први просторни план у Србији. У датом приказу развоја планског приступа овом специфичном подручју током вишедеценијског периода, акценат је стављен на третман бројних проблема у реализацији планских циљева и решења, као и завидан квалитет и детаљност самих донетих планова.
Посебан моменат представљало је излагање „Митин асистент и асистенти данас”, у оквиру кога су се проф. др Богдан Лукић и проф. емеритус др Стеван Станковић присетили сарадње са проф. др Димитријем Перишићем и поделили са учесницима низ специфичности и детаља из тог времена.
У оквиру свечаног дела уприличена је додела награда и признања АППС заслужним појединцима и институцијама, уз захвалност и жељу за наставком успешне сарадње.
Скуп је организован у сарадњи Асоцијације просторних планера Србије и Универзитета у Београду – Географског факултета, који се као и увек показао као одличан домаћин, на чему се АППС посебно захваљује.
Део атмосфере можете видети на следећим фотографијама: