Асоцијација просторних планера Србије и Универзитет у Београду – Географски факултет, организују 12. по реду научно-стручни скуп са међународним учешћем “ПЛАНСКА И НОРМАТИВНА ЗАШТИТА ПРОСТОРА И ЖИВОТНЕ СРЕДИНЕ”, у Хотелу Врбак НД, Нови Пазар од 05. до 07. октобра 2023. године.
Скуп ће пружити прилику да се на једном месту окупе и размене искуства, научни радници и стручњаци који се баве планирањем и уређењем простора и насеља, заштитом животне средине, заштитом природе, туризмом, те представници државних и локалних органа управе као и невладиног сектора.
Намера организатора скупа је да се размотри тренутна ситуација у области израде и спровођења планске документације у Србији и институционално и правно окружење у којем се ови документи израђују. Ове године је посебан акценат стављен на енергетски сектор и проблематику планирања одрживих енергетских система као и на савремене технологије и иновативна решења у планирању и заштити простора. Поред тога фокус је враћен и на растући тренд коришћења простора природних и културних добара као окоснице туризма и развоја привреде који захтева другачији приступ планирању ових простора у складу са принципима одрживог развоја и заштите необновљивих ресурса.
Имајући у виду актуелност ових тема и широк дијапазон научних и стручних приступа решавању овог проблема, ово је прилика да се на једном месту размене научна и стручна искуства из Србије и иностранства и унапреди методологија планирања и заштите простора и животне средине.
Уз уобичајене теме које се односе на правни и институционални оквир заштите простора и животне средине и унапређења методологије израде планова, пројеката и студија, секција младих истраживача ће окупити младе стручњаке и студенте мастер и докторских студија и у посебном електронском издању публиковати њихове радове.
Кроз презентацију досадашње праксе из земаља овог дела Европе очекује се и активно учешће домаћих аутора и размена знања која би унапредила методологију и концепцију планирања, коришћења и заштите природних и културних вредности, као и сагледавање савремених и иновативних технологија које доприносе или могу допринети овом процесу.
Позитивна искуства са претходних скупова, више од 600 презентованих и објављених радова, са преко 5000 страница текста у једанаест зборника, представљају добар предуслов за организацију још једног успешног скупа.
Стога, имајући у виду значај и актуелност поменутих тема позивамо вас да узмете учешће на скупу и допринесете његовој успешној реализацији.
ТЕМЕ НАУЧНО-СТРУЧНОГ СКУПА:
I ПРАВНИ, МЕТОДОЛОШКИ И ИНСТИТУЦИОНАЛНИ ОКВИР ЗАШТИТЕ ПРОСТОРА И ЖИВОТНЕ СРЕДИНЕ
II ПЛАНИРАЊЕ (ОДРЖИВИХ) ЕНЕРГЕТСКИХ СИСТЕМА
III САВРЕМЕНЕ ТЕХНОЛОГИЈЕ И ИНОВАТИВНА РЕШЕЊА У ПЛАНИРАЊУ И ЗАШТИТИ ПРОСТОРА
IV ПЛАНИРАЊЕ ЗАШТИЋЕНИХ И ТУРИСТИЧКИХ ПОДРУЧЈА
V РАДОВИ МЛАДИХ ИСТРАЖИВАЧА