Значајни јубилеји просторног планирања у Србији – 20 година постојања и рада Асоцијације просторних планера Србије, 40 година студијског програма Просторно планирање на Географском факултету у Београду и 60 година од јавне афирмације просторног планирања у Србији, у присуству бројних иностраних и домаћих званица, свечано су обележени 20. октобра 2017. године, у Свечаној сали Ректората Универзитета у Београду.
Пригодним говорима скупу су се обратили домаћини – декан Географског факултета, Проф. др Дејан Филиповић; шеф Одсека за просторно планирање Географског факултета, Проф. др Дејан Ђорђевић, и председник Асоцијације просторних планера Србије, др Зоран Радосављевић.
Присутне су поздравили и помоћник министра у Министарству грађевинарства, саобраћаја и инфраструктуре Републике Србије, мр Ђорђе Милић; директор Института за архитектуру и урбанизам Србије, др Саша Милијић; заменик директора Департмана за географију, туризам и хотелијерство Природно-математичког факултета Универзитета у Новом Саду, Проф. др Јасмина Ђорђевић, а честитке колектива Катедре за просторно планирање Природно-математичког факултета у Бања Луци, Географског института „Јован Цвијић“ САНУ и Техничког универзитета у Бечу, поводом обележавања важних јубилеја, присутнима су пренели Проф. др Рајко Гњато, др Милена Панић и Проф. др Томас Дилингер.
Након поздравних речи, уследила су предавања уважаних колега из земље и иностранства:
– Contemporary challenges for practice, research and education in spatial planning. a european point of view – Prof. dr Anna Geppert, председник АЕСОП-a, Универзитет Париз-Сорбона – Институт за регионално планирање;
– Будућност просторног планирања на планетарном нивоу – балансирање употребе земљишта – Проф. др Андреј Погачник, Универзитет у Љубљани – Факултет за грађевинарство и геодезију (презентација), и
– Планирање на раскршћу – Проф. др Борислав Стојков, Универзитет у Београду – Географски факултет (презентација).
На свечаности су додељене награде и признања Асоцијације просторних планера Србије истакнутим и заслужним појединцима и институцијама, а сви присутни су своју стручну библиотеку обогатили и са два нова издања Асоцијације – Основи потенцијалног просторног планирања, архитекте Николе Добровића, и Струка у покрету, траг у времену | Answers, која су приређена посебно за ову прилику.
Асоцијација просторних планера Србије се захваљује свима који су својим присуством или на било који други начин допринели обележавање поменутих јубилеја.